Vlada RS je dne 14.8.2014 sprejela Uredbo o finančnih spodbudah za tuje neposredne investicije.
Uredba določa cilje in obliko finančnih spodbud za začetne vhodne tuje neposredne investicije. Predmet uredbe je dodeljevanje spodbud za privabljanje tujih investitorjev k vlaganju v RS, njihove naložbe pa bodo:
- zagotavljale nova delovna mesta, predvsem v panogah z višjo dodano vrednostjo,
- prispevale k prenosu znanja in tehnologij ter k sodelovanju znanstveno raziskovalnih podjetij in ustanov v RS s tujimi investitorji,
- prispevale k skladnejšemu regionalnemu razvoju,
- prispevale k povečanju sinergičnih učinkov povezovanja tujih investitorjev s slovenskimi podjetji, predvsem pri dobavah tujim investitorjem ter izmenjavi znanj in tehnologij.
Spodbude se lahko dodelijo za investicije v predelovalno dejavnost, storitveno dejavnost, katere storitve se mednarodno tržijo, in razvojno-raziskovalno dejavnost.
Prejemniki spodbud so projekta podjetja (registrirana v RS, v kateri ima tuji investitor vsaj 10% delež ali podružnica tujega investitorja). Tuji investitor je nerezident, ki je ali pa namerava postati nosilec naložbe.
Spodbuda se dodeli le, če investicijski projekt najpozneje v treh letih po koncu investicije zagotavlja najmanj naslednje število novih delovnih mest:
- 25 v predelovalni dejavnosti,
- 10 v storitveni dejavnosti in
- 5 v razvojno-raziskovalni dejavnosti.
Intenzivnost spodbud znaša največ 25% upravičenih stroškov na območju Vzhodne Slovenije (regija “a”). Na območju Zahodne Slovenije (regija “c”) znaša spodbuda največ 15% do 31.7.2017 oz. največ 10% po 1.1.2018 pa vse do 31.12.2020. Zahodna Slovenija obsega naslednje regije: Osrednjeslovenska, Gorenjska, Goriška in Oblano-kraška.
Največja intenzivnost pomoči se lahko poveča za največ 20% v primeru malih podjetij in za največ 10% v primeru srednje velikih podjetij.
Objava razpisa
Spodbude se bodo dodelile na osnovi javnega razpisa, ki ga bo objavila agencija za spodbujanje neposrednih tujih investicij in internacionalizacije podjetij v Uradnem listu RS.